13 травня 2025 року для здобувачів 1 курсу другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 053 Психологія здобувачі освіти ДФН та ЗФН соціально-гуманітарного факультету ДЗ Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д Ушинського відбулася захоплива зустріч у форматі наукової події «Наука — це цікаво. Видатні науковці у клінічній психології». «Наука — це цікаво. Видатні науковці у клінічній психології»
Спікер заходу — Венгер Ганна Сергіївна – кандидат психологічних наук, старший викладач кафедри клінічної психології та психічного здоров’я.
Учасники мали змогу представити яскраві постаті сучасної клінічної психології, ознайомитися з їхніми науковими здобутками та обговорити актуальні питання психічного здоров’я. У заході взяли участь: Вергун Поліна, Сисоєва Олена, Цимбалюк Ала, Кандалова Дар’я, Андрейченко Альона,Тодорова Ліна, Гуменна Зоряна, Палагубіна ,Кучер Злата,Гелеішвілі Юлія.
Захід сприяв розвитку наукового мислення, підвищенню зацікавленості у дослідницькій діяльності та формуванню професійної ідентичності майбутніх психологів. Обговорювані теми: школи, основоположники та сучасники. Учасники розглянули ряд актуальних на сьогодні питань. Під час зустрічі учасниці обговорили провідні наукові напрями клінічної психології, їхні витоки та вплив на сучасну психотерапевтичну практику: Психоаналіз. Основоположник: Зиґмунд Фройд. Учасниці представили ідеї Фройда про несвідоме, захисні механізми та важливість дитячого досвіду. Сучасники: Отто Кернберг, Ненсі Мак-Вільямс, Томас Огден. Обговорювали сучасне розуміння структури особистості, глибинну роботу з афектами та роль психоаналітичної діагностики в клінічній практиці.
Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ).Основоположники: Аарон Бек (когнітивна терапія), Альберт Елліс (раціонально-емотивна поведінкова терапія). Учасниці розкрили принципи автоматичних думок, когнітивних викривлень і роль поведінкових експериментів у терапії. Сучасники: Джудіт Бек, Девід Кларк, Стівен Хейз (ACT), Марша Лайнеген (DBT). Обговорювали розвиток третьої хвилі КПТ — акцент на майндфулнес, самоспівчутті, прийнятті та цінностях у роботі з тривогою, депресією та особистісними розладами. Експериментальна психологія. Основоположники: Вільгельм Вундт (перша лабораторія), Герман Еббінгауз (пам’ять), Айван Павлов (умовні рефлекси).Учасниці обговорили значення емпіричних методів у клінічній психології: дослідження реакцій, пам’яті, уваги, поведінкових проявів.Сучасники: Деніел Канеман, Елізабет Лофтус, Стівен Пінкер
Піднімали питання достовірності спогадів, ролі емоцій у прийнятті рішень, застосування експериментальних підходів у судовій та клінічній практиці.
Гештальт-психологія та гештальт-терапія
Основоположники: Макс Вертгаймер, Курт Коффка, Вольфганг Келер (гештальт-психологія); Фріц Перлз (гештальт-терапія)
Учасники розкрили ідею цілісного сприйняття та важливість “тут-і-зараз” досвіду. Сучасники: Ірвін Полстер, Клод М. Стерн, Джозеф Зінкер
Обговорювали практику терапевтичного діалогу, роботу з незавершеними гештальтами та тілесне усвідомлення як частину психотерапевтичного процесу. Зустріч стала живим прикладом того, як наука може бути не лише глибокою, а й захопливою. Така подія дозволила учасницям не просто ознайомитися з теоретичними підходами. Захід був наповнений лекційним матеріалом та практичною частиною: практикум, проведення вікторини про видатних гауковців сучасності. Наприкінці заходу Венгер Ганна Сергіївна подякувала учасникам, привітала з науковими досягненнями, спрямувала та залучила здобувачів освіти для активної участі у конференціях та написанню фахових статей.