Кафедра загальної та диференціальної психології



Загальні відомості

Кафедра загальної та диференціальної психології бере свої витоки з кафедри психології, яку було створено у 1972 році, за ініціативою кандидата психологічних наук, доцента Віктора Омеляновича Котова (1924 – 1978 рр.), як відокремлення від існуючої тоді кафедри педагогіки та психології ОДПУ ім. К.Д.Ушинського. 

В різні часи кафедрою завідували: кандидат психологічних наук, доцент Лариса Михайлівна Безотосна та кандидат психологічних наук, доцент Ірина Олексіївна Мелехова. На кафедрі працювали: кандидати психологічних наук, доценти Т.М.Баларіч, Л.В.Вишньова, Р.О.Тимошенко, Н.С.Уфаєва, ст. викладач А.Г.Медвецька, викладачі О.П.Саннікова, С.М.Симоненко, А.В.Сергєєва, М.А.Осташева, О.Р.Боделан, А.В.Массанов, М.М.Тепляков, І.Р.Маліч, Н.П.Галкіна, З.Н.Курлянд, Т.М.Чебикіна та ін. Молоді викладачі направлялися на навчання в аспірантурі (О.П.Саннікова, М.А.Осташева, С.М.Симоненко, А.В.Массанов). 

У 1988 році на посаду завідувача кафедри було обрано тоді кандидата психологічних наук, доцента Ольгу Павлівну Саннікову. У 1997 році О.П.Саннікова захистила дисертацію за темою «Емоційність у професійній структурі особистості» на здобуття ступеня доктора психологічних наук у Київському державному університеті ім. Т.Г.Шевченка. У 1999 р. вона була обрана дійсним членом Української академії Економічної кібернетики. Професора О.П.Саннікову нагороджено знаком «Відмінник освіти України». 

За ініціативи та під керівництвом О.П.Саннікової колектив кафедри переходить до розробки проблем індивідуальних відмінностей, що виявляються в психологічних властивостях особистості та діяльності, у тому числі, професійної. З метою виконання циклу теоретико-емпіричних досліджень нею було створено науковий колектив, що вперше в Україні на засадах диференціально-психологічного підходу втілив ідею пошуку індивідуальних відмінностей емоційності, які виявляються в структурі властивостей особистості, у тому числі професійно-важливих, у регуляції професійної діяльності та життєдіяльності людини. 

Творчим колективом кафедри підготовлено понад 700 наукових публікацій, в тому числі, серед яких монографії (одноосібні та колективні), праці, що опубліковані за кордоном (США, Канада, Німеччина, Словенія, Ізраїль, Японія, Швеція тощо). Результатом досліджень науково-педагогічних працівників є створені та стандартизовані психодіагностичні методики, що мають свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір, широко застосовуються в Україні та за її межами. 

Науково-педагогічні працівники кафедри є членами редколегій низки науково-методичних видань (журнали, збірники наукових праць), систематично виступають рецензентами, офіційними опонентами, головами спеціалізованих вчених рад на захистах докторських та кандидатських дисертацій, дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філософії. О.П.Саннікова та М.Й.Казанжи є членами спеціалізованої вченої ради Д.41.053.03 із захисту дисертацій із загальної психології, педагогічної та вікової психології на здобуття наукового ступеня доктора психологічних наук. 

Науковці кафедри успішно працюють над реалізації дослідницьких тем, наразі працюють у межах теми «Психологічні особливості життєдіяльності особистості в умовах соціально-психологічних трансформацій українського суспільства», яка розробляється з 2024 р. Отримані результати досліджень доповідаються на всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конференціях, публікуються в Україні та за кордоном. Кафедра регулярно організує подібні конференції на власній базі. 

З 1989 р., коли при кафедрі відкрилася аспірантура, в ній пройшли навчання понад 40 аспірантів та пошукачів. Під керівництвом О.П.Саннікової викладачами кафедри Р.В.Бєлоусовою, І.В.Бринзою, С.В.Биковою, І.А.Василенко, М.Й.Казанжи, О.А.Кисельовою, І.Г.Кошлань, О.В.Кузнєцовою, О.А.Орищенко, А.В.Сергеєвою, Ю.Г.Черножуком та ін. захищені кандидатські дисертації, присвячені вивченню індивідуально-типових особливостей особистості професіонала в галузі соціономічних професій. 

У 1989 р. при кафедрі було створено факультет другої вищої освіти «Психологія». Підготовка психологів здійснюється на денному, а з 1997 р. також і на заочному відділеннях. З моменту створення факультету підготовлено понад 1300 фахівців. Наразі на базі цих напрацювань функціонує освітньо-професійна програма «Прикладна і практична психологія» (другий (магістерський) рівень вищої освіти). 

Програма навчання на факультеті містить унікальний комплексний цикл теоретичних та практичних занять з фундаментальних та професійно-орієнтованих дисциплін, а також низку факультативів. Тут створено авторські майстерні психологічного і психотерапевтичного консультування, психологічного розвитку особистості, сучасних технологій розвитку творчості, методів соціально-психологічного навчання, спілкування, основ групової та індивідуальної психотерапії. Навчально-виховний процес забезпечує досвідчений професорсько-викладацький склад, в якому представлені провідні фахівці-психологи соціально-гуманітарного факультету Університету Ушинського. 7 викладачів факультету отримали почесне звання «Відмінник освіти». 

Кафедра активно долучається до міжнародної діяльності. Так, у 2005 р. при кафедрі здійснюється підготовка фахівців за спільною українсько-німецькою програмою дистанційного навчання «Управління людськими ресурсами». Означена програма реалізується в межах проекту Tempus-Tacis CD JEP – 24150 – 2003 «HUREMA» за участі Університету дистанційного навчання м. Хаген (Німеччина); Інституту психології ім. Курта Левіна (Німеччина); Університету м. Лінц (Австрія); Харківського державного технічного університету будівництва і архітектури; Харківської національної академії міського господарства; Полтавського національного технічного Університету ім. Кондратюка; Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського. На виконання програми викладачами кафедри разом із зарубіжними науковцями підготовлено та видано низку навчально-методичних посібників. 

Науково-педагогічні працівники кафедри приймали участь у Міжнародних проектах: «Східно-західний діалог» на базі Гамбурзького університету Інституту психології» (Німеччина, Україна, Молдова, Киргизстан, Азербайджан), розробка та провадження медіаційних вправ, тренінгів для запобігання і вирішення конфліктів, навчання медіаторів, соціальних робітників, волонтерів (2019-2021 р.); «Надання психосоціальної підтримки людям, які потрапили у надзвичайну ситуацію з урахуванням особливостей конфлікту», Гамбурзька школа медіації проф. О. Редліх (2022-2023 р.); «STEM освіта – реконструкція, архітектура, дизайн у школах Одеської області» за підтримки компанії ACTED (Канада) та міжнародної гуманітарної організації SEED (Франція) (2023 р.); «Перша психологічна допомога» ГО Міжнародний центр психосоціальних рішень за підтримкою компанії ACTED (Канада) та міжнародної гуманітарної організації SEED (Франція) (2024 р.) та ін.  

У 2005 році кафедру психології було перейменовано у кафедру загальної та диференціальної психології.  

Наразі кафедра забезпечує підготовку з психології на всіх факультетах університету. 

Також на кафедрі започатковано і функціонують наступні освітні програми: 

  • Освітньо-професійна програма «Прикладна і практична психологія» (другий (магістерський) рівень вищої освіти); 
  • Освітньо-наукова програма «Психологія» (третій (освітньо-науковий) рівень вищої освіти). 

Викладачі кафедри є гарантами цих освітньо-професійних програм та входять до групи забезпечення зазначених ОПП та ОНП. 

На кафедрі за основним місцем роботи працюють 4 доктори психологічних наук, 3 з яких є професорами; 6 кандидатів психологічних наук, доцентів; 1 кандидат юридичних наук; 1 доктор філософії за спеціальністю 053 Психологія, 1 магістр психології. 

Сьогодні кафедра загальної та диференціальної психології входить до соціально-гуманітарного факультету Університету Ушинського. Кваліфіковані викладачі, потужне науково-методичне забезпечення кафедри, її матеріально-технічна база, яку складають обладнані сучасною технікою аудиторії та класи для індивідуальних занять, бібліотека, читальна зала дозволяють успішно здійснювати підготовку бакалаврів, магістрів та аспірантів за спеціальністю 053 Психологія, а також здобувачів різних спеціальностей, які навчаються в Університеті Ушинського. З 2024 року завідувачем кафедри загальної та диференціальної психології є доктор психологічних наук, професор Марія Йосипівна Казанжи. 

© 2024 Університет Ушинського
slot demo pg softdemo slot gratisslot demo pragmaticslot gacorasiaklubhksbetheylink macauklubheylink asiaklubheylink hksbet https://kientrucvadoisong.net/rahasia-gacor/ https://sipla.poltera.ac.id/main/ https://infolpse.gresikkab.go.id/files/ https://sipla.poltera.ac.id/data/ https://bakesbangpol.situbondokab.go.id/files/ https://journal.binadarma.ac.id/cache/data/ https://8.215.31.229/ https://8.215.55.180/ https://147.139.212.232/ https://147.139.212.74/ https://amantoto.cfd/
https://slot-bonanza-terpercaya.powerappsportals.com/