60 років тому в стінах Одеського державного педагогічного інституту імені К. Д. Ушинського був відкритий перший в Україні художньо-графічний факультет.
З утворенням факультету першим деканом і завідувачем кафедри малюнка був Валерій Арутюнович Гегомян - відомий художник-живописець, досвідчений педагог.
Педагогічний колектив факультету (В.Гегомян, В.Корж, В.Калімов, Л.Любарська, В.Філіпенко, Р.Яхенко) розпочав науково-методичну роботу, організував процес підготовки майбутніх учителів. Таким чином, було започатковано вищу художньо-педагогічну освіту в Україні.
До викладацької діяльності залучалися високопрофесійні митці, зокрема Народний художник України П. Злочевський, голова правління Одеського відділення Спілки художників України А. Русін, а згодом - М. Павлюк. Були запрошені до викладацької діяльності випускники Київського художнього інституту та інших мистецьких вишів країни.
За час існування на факультеті підготовлено понад 3500 учителів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, креслення та художньої праці.
Здобувачі факультету беруть участь у регіональних, всеукраїнських і міжнародних виставках студентської творчості, здобувають знання та оволодівають додатковими спеціалізаціями, професійно готують себе до майбутньої життєвої діяльності, тобто отримують високий рівень здатності бути конкурентно-спроможними в сучасному мистецько-освітньому просторі.
Більшість з випускників факультету змогли реалізувати свій творчій та науковий потенціал, ставши видатними митцями образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, членами Національної спілки художників України та Заслуженими художниками України, Заслуженими діячами мистецтв України, кандидатами та докторами наук.
Освітній процес на художньо-графічному факультеті забезпечують високо досвідчені викладачі, серед яких 4 професори, 9 кандидатів наук, заслужені художники України, 15 членів Національної спілки художників України, які плідно працюють на кафедрах образотворчого мистецтва, теорії і методики декоративно-прикладного мистецтва та графіки, технологічної і професійної освіти.
За авторськими програмами та підручниками з образотворчого мистецтва, укладеними викладачами факультету, навчаються школяри й працюють учителі загальноосвітніх шкіл України.
Структура факультету
Декан художньо-графічного факультету – Заслужений діяч мистецтв України, доцент ВЕЛИЧКО Дмитро Олександрович Графік прийому відвідувачів: понеділок – 11:00-13:00 год. середа – 11:00-13:00 год. |
Професійну підготовку майбутніх фахівців на факультеті забезпечують три кафедри:
Кафедра образотворчого мистецтва |
Завідувач кафедри к.мист.н., доц. НОСЕНКО Анна Іванівна |
Кафедра теорії і методики декоративно-пркладного мистецтва та графіки |
Завідувач кафедри к.п.н., ТВЕРДОХЛІБОВА Яніна Миколаївна |
Кафедра технологічної та професійної освіти |
Завідувач кафедри д.ф.-м.н, проф. УСОВ Валентин Валентинович |
Художньо-графічний факультет здійснює підготовку фахівців за спеціальностями:
014 Середня освіта (Мистецтво. Образотворче мистецтво) (бакалавр);
015 Професійна освіта (Дизайн) (бакалавр);
023 Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація (бакалавр і магістр);
022 Дизайн одягу (бакалавр).
Навчальними планами здобувачам пропонується вивчення всього базового комплексу предметів гуманітарного та соціально-економічного циклу вищої освіти.
Також за час навчання здобувач оволодіває знаннями з педагогіки, психології та методики викладання дисциплін художнього спрямування.
Проте особлива увага приділяється вивченню основних дисциплін – Теорії та практики малюнку, Теорії та практики живопису, Теорії та практики композиції, Історії та теорії мистецтв, Декоративно-прикладного мистецтва і інших.
За бажанням здобувачі обирають дисципліни вибіркового циклу, зокрема фахові спецкурси з образотворчого та декоративного мистецтва, наприклад практикуми з акварелі, м’яких матеріалів у малюнку, філософії мистецтва, культурології, акрилового живопису, монументального живопису, іконопису, друкарського мистецтва, дизайну тощо.
Перелік вибіркових дисциплін кожного року оновлюється відповідно до потреб та бажань здобувачів.
Випускники художньо-графічного факультету можуть працювати на посадах учителів образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, етики та естетики у закладах загальної середньої освіти, коледжах художнього спрямування, вести гуртки, працювати в дитячих художніх школах та школах мистецтв, а після закінчення магістратури працювати на посадах викладачів у закладах фахової передвищої та вищої освіти.
При бажанні продовжити освіту випускникам факультету пропонується закінчити аспірантуру в Університеті Ушинського для одержання освітньо-наукового ступеня «доктор філософії».
Окрім того, підготовка здобувачів, що підкріплена дипломом державного зразка, дає можливість реалізувати свій творчий потенціал у галузі реклами, маркетингу, графічного дизайну, художнього оформлення поліграфічних видань, оформлення WEB сайтів, комп’ютерної дво- та тривимірної графіки, дизайну одягу, меблів, інтер’єру, ландшафтного дизайну.
Педагогічний напрям освіти не виключає, а навпаки спонукає здобувачів та випускників факультету до особистої і колективної творчої діяльності в галузі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.
За ініціативою викладачів та здобувачів факультету постійно організовуються творчі художні виставки на факультетському, міському, обласному, регіональному та міжнародному рівнях.
Здобувачі отримують можливість проведення персональних виставок.
Художньо-графічний факультет розміщується в стінах старовинної дворянської садиби в тихому центрі міста на розі вулиць Старопортофранківської та Пастера. З перших же кроків по його коридорах, оздоблених роботами студентів та викладачів, відчувається вишукана атмосфера творчості та мистецтва.
Окрім власної бібліотеки, спеціалізованих аудиторій та майстерень для теоретичних та практичних занять, у ньому є великий внутрішній двір для занять на пленері (живопис на відкритому повітрі), що якнайкраще відповідає саме Одеській традиції живопису.
На факультеті запроваджене та ефективно працює студентське самоврядування. Усі питання, що пов’язанні з навчанням, побутовими потребами та дозвіллям студентів, а це – поселення в гуртожиток, надання стипендій, переведення з контрактної форми навчання на бюджетну, проведення творчих виставок та конкурсів, нагородження найактивніших здобувачів, - вирішуються за безпосередньої участі студентського акиву.
За довідками звертатися за адресою: 65020, м. Одеса, вул. Старопортофранківська, 2/4. Тел. деканату: (048)-731-76-45; 731-73-51.