Загальні відомості
Науково-педагогічний склад
Навчальна робота
Методична робота
Наукова робота
Організаційна робота
Контакти
Загальні відомості
Кафедра вокально-хорової підготовки була створена у 2023-му році в результаті реорганізації структурних підрозділів факультету.
Поєднання на кафедрі дисциплін музично-теоретичного та вокально-хорового циклів забезпечило конструктивний взаємозв’язок між освітньо-теоретичною й вокально-хормейстерською практичною підготовкою майбутніх фахівців.
Стратегія роботи кафедри вокально-хорової підготовки орієнтована на активізацію освітньої, методичної та науково-дослідної роботи в галузі формування в здобувачів навичок самостійної й творчої діяльності в процесі оволодіння змістом навчання, інтерпретації й виконання педагогічного репертуару, підвищення ефективності фахової самореалізації під час проходження педагогічної практики.
Особливе значення надається створенню умов, що сприяють адаптації іноземних студентів до інокультурного середовища, посиленню уваги до нівелювання розбіжностей в їхній вокально-стильовій ерудиції, музично-теоретичній підготовці, розробленню адаптованих методичних посібників, рекомендацій, методів подолання мовленнєвого бар’єру тощо.
Професійна і натхненна співпраця викладачів кафедри із студентами дозволила здобувачам освіти досягти значних успіхів на престижних Міжнародних вокальних конкурсах в Україні, Японії, Італії, Німеччині, Греції, Угорщині, Словаччині тощо. За останні п’ять років було підготовлено до участі у Міжнародних і Національних конкурсах здобувачів, які отримали 17 гран-прі; 105 з них стали лауреатами першого ступеня, 57 – другого ступеня, 41 відзначені преміями третього ступеня, 14 отримали дипломи лауреатів. Викладачі кафедри постійно запрошуються для роботи в складі журі Міжнародних конкурсів.
При кафедрі ефективно працює лабораторія «Творче музикування», якою керує старший викладач Мельниченко Віталій Григорович, у межах роботи якої здійснюється перевірка ефективності авторських методик аспірантів та магістрантів у галузі формування навичок індивідуальної та колективної імпровізації, вокально-інструментального аранжування пісенних мелодій, розкриття творчого потенціалу школярів і студентів та збагачення способів і форм фахової самореалізації майбутніх магістрів музичного мистецтва.
Наразі випускники успішно працюють у школах, закладах середньої спеціальної і вищої музично-педагогічної освіти України, а також в університетах різних країн світу – Китаю, Швеції, Туреччини, Еквадору тощо.
Співробітники кафедри беруть активну участь у профорієнтаційній роботі – в організації конкурсу інтернаціональних ансамблів, конкурсу для обдарованої молоді «Сонячний струм», пісенного конкурсу «На крилах пісні» (організатор – Гудзь О. А.,), Міжнародних фестивалів-конкурсів мистецтв «Фактор Індіго» (організатор Мамикіна О. А.), «Музика єднає нас» – на краще виконання репертуару композиторів Західної Європи (організатор Кьон Н.Г.).
Науково-педагогічний склад
Наразі на постійній основі на кафедрі працюють 9 кандидатів наук, з яких доцент, завідувач кафедри – Ашихміна Наталія Віталіївна, професор – Кьон Наталя Георгіївна, доценти: Осадча Тетянв Всеволодівна, Іригіна Світлана Олександрівна, старші викладачі: Толстова Наталя Михайлівна, Лєснік Олена Степанівна, Немченко Катерина Вікторівна, викладачі Дубовий Захар Сулейманович, Реброва Ганна Олександрівна; в аспірантурі навчаються викладачі: Гетманець Наталія Юріївна, Калюжна Оксана Михайлівна та Ходот Аліна Олексіївна.
На кафедрі плідно працюють 8 старших викладачів, які підготували за останні п’ять років загалом 125 лауреатів Міжнародних вокальних конкурсів. Це, зокрема, Шафарчук Т. Г., Мамикіна О. А., Гудзь О. А., Толстова Н. М., Лєснік О. С., Усова А. А., Мельниченко В. Г., Немченко К. В.
Гудзь О. А., Усова А. А., Немченко К. В., Дубовий З. С., Зіневич Р. В., Шпак Г. К., Арутюнян Г. Х., Гетманець Н. Ю., Калюжна О. М., Мельниченко В. Г. беруть активну участь у концертно-просвітницькій діяльності Університету Ушинського, міста Одеси та закордоном.
За суміщенням до роботи на кафедрі залучається кандидат мистецтвознавства, старший викладач Немченко Катерина Вікторівна.
На кафедрі працюють провідні концертмейстери: Подолінська Людмила Іванівна, Чеменян Гаяне Погосівна, Синицька Тетяна Іванівна, Костенко Анжела Сергіївна, Запорожець Наталія Робертівна, а також кваліфіковані фахівці – концертмейстери Полянська Ірина Олексівна, Зубріліна Тетяна Василівна.
Навчальна робота
Мішаний академічний хор Університету Ушинського.
Художній керівник – Гетманець Н. Ю.
Концертмейстери: Синицька Т. І., Запорожець Н. Р.
Протягом останніх років кафедрою здійснюється підготовка майбутніх бакалаврів та магістрів середньої освіти, а також майбутніх бакалаврів та магістрів музичного мистецтва з основних та вибіркових фахових дисциплін за спеціальностями:
014 Середня освіта (Музичне мистецтво)
025 Музичне мистецтво
Дисципліни, які викладаються співробітниками кафедри:
- за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти – «Історія еволюції художніх стилів зарубіжної музики», «Основи теорії музики та практичного музикування», «Стильове сольфеджіо», «Гармонія та основи аналізу музичних форм», «Основи джазової гармонії та імпровізація», «Сольфеджіо», «Основи академічної культури», «Сучасні інформаційно-комунікаційні технології та мультимедіа в освіті (за професійним спрямуванням)», «Інформаційно-комунікаційні технології в музично-творчій діяльності», «Вокально-хорова підготовка», «Вокально-хормейстерська підготовка», «Хоровий клас», «Виконавська підготовка», «Музично-виконавський практикум», «Практикум естрадно-ансамблевого музикування», «Методика розвитку музичних здібностей школярів», «Артменеджмент вокально-хорових колективів», «Практикум роботи з вокально-хоровими ансамблями», «Методика і практика роботи з вокально-хоровими ансамблями», «Методика викладання музично-виконавських дисциплін», «Постановка голосу», «Фах (вокал)».
- за другим (магістерським) рівнем вищої освіти – «Основи звукорежисури», «Інноваційні мистецько-педагогічні концепції у вокальній та диригентсько-хоровій підготовці», «Використання інформаційно-комунікаційних технологій у мистецькій діяльності», «Теорія і практика виконавсько-методичної інтерпретації музичних творів» (за обраним фахом)», «Практикум з використання сучасних естрадних вокальних технік», «Теорія і методика викладання музично-виконавських дисциплін у закладах освіти», «Виконавська підготовка (за обраним фахом диригування/вокал)», «Ансамбль», «Виконавська майстерність з фаху», «Камерний ансамбль».
Викладачі кафедри постійно удосконалюють методичне забезпечення освітнього процесу шляхом розроблення робочих програм навчальних дисциплін, навчальних посібників, укладання методичних рекомендацій, відеопрезентацій з проблемної тематики тощо.
Усі викладачі мають освіту відповідно до дисциплін, які вони викладають. Лекційні години викладають фахівці, які мають науковий ступінь кандидата наук.
На кафедрі діють хорові колективи, які здійснюють активну творчу діяльність, є багаторазовими лауреатами міжнародних конкурсів і фестивалів:
Вокально-хорові ансамблі під керівництвом Гетманець Н. Ю. та Лєснік О. С.
Методична робота
Методична робота кафедри здійснюється за чотирма напрямами:
- академічний вокал (завідувач циклової групи – старший викладач Шафарчук Т. Г.);
- естрадний вокал (завідувач циклової групи – старший викладач Мамикіна О. А.);
- музично–теоретичний (завідувач циклової групи – старший викладач Мельниченко В. Г.)
- хорове диригування (завідувач циклової групи – доцент Осадча Т. В.)
Методична робота співробітників кафедри спрямована на підвищення рівня підготовленості майбутніх бакалаврів і магістрів середньої освіти, а також майбутніх бакалаврів і магістрів музичного мистецтва до фахової, зокрема вокальної та диригентсько-хорової, діяльності.
Питання, які є провідними в методичній роботі:
- удосконалення методики фахової освіти здобувачів в умовах дистанційної форми викладання; розроблення комплексу аудіо- та відеозасобів забезпечення інноваційно-діалогічної форми віртуально-педагогічного спілкування;
- розроблення творчого паспорту здобувача, в якому в динаміці відображено рівень актуальної фахової компетентності, характеристики їхнього мистецько-особистісного, вокально-виконавського проявів та відображено індивідуально-освітню траєкторію навченості й творчих здобутків за дисциплінами кафедри;
- посилення системності освітнього процесу шляхом забезпечення актуальної міжпредметної координації між індивідуальними та груповими дисциплінами музично-теоретичного та вокально-хорового циклів;
- удосконалення методики формування вокально-фонаційних та хормейстерських навичок з метою оптимізації використання навчального часу й підвищення результатів вокально-виконавської та диригентсько-хорової компетентності здобувачів;
- формування готовності здобувачів до самостійної роботи над вокально-хоровими творами, зокрема – у процесі підготовки шкільного репертуару;
- розвиток художнього мислення і здатності здобувачів вищої освіти на засадах цілісного стильового аналізу та осмислення художньо-образного змісту вокально-хорових творів, розроблення анотацій і презентацій, спрямованих на реалізацію особистісних інтерпретаційних проєктів у виконавській та педагогічній діяльності;
- формування в здобувачів на музично-теоретичних дисциплінах творчих навичок музикування, важливих для успішної роботи майбутніх фахівців;
- створення програм і методичних рекомендацій, спрямованих на врахування специфіки сприйняття й художнього менталітету й особливостей вокальної школи здобувачів з КНР та інших країн;
- застосування здоров’язбережувальних технологій в освітньому процесі.
Зазначені вище напрями були покладені в основу методичного забезпечення освітнього процесу, зокрема в розробку робочих програм навчальних дисциплін, лекційних курсів і семінарських завдань, навчальних посібників, методичних рекомендацій, написання фахових статей методичного характеру.
1. Методичний контент з дисципліни «Хоровий клас» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) та 025 Музичне мистецтво. Ст. викладач Лєснік О. С. Тема: «Вокальні жанри». 2022 р. Оприлюднено за посиланням: https://youtu.be/EuXBldCPJa8
2. Методичний контент з дисципліни «Хоровий клас» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) та 025 Музичне мистецтво. Ст. викладач Лєснік О. С. Тема: «Тривалості нот та їх рахунок». 2022 р. Оприлюднено за посиланням: https://youtu.be/VgPA1RJ8RvY
3. Методичний контент з дисципліни «Хоровий клас» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) та 025 Музичне мистецтво. Ст. викладач Лєснік О. С. Тема: «Тривалості нот та їх рахунок. Ритмічний малюнок». 2022 р. Оприлюднено за посиланням: https://youtu.be/QWtvFgn0Aas
4. Методичний контент з дисципліни «Хоровий клас» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) та 025 Музичне мистецтво. Ст. викладач Лєснік О. С. Тема: «Дихальна система людини та як вона працює при співі». 2022 р. Оприлюднено за посиланням: https://youtu.be/Utqt75T0Euc
5. Методичний контент з дисципліни «Хоровий клас» для здобувачів вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво) та 025 Музичне мистецтво. Ст. викладач Лєснік О. С. Тема: «Резонатори». 2022 р. Оприлюднено за посиланням: https://youtu.be/SyJ7a0fahAI
Методичний контент для забезпечення роботи студентів
Методичний контент Гетманець Н.Ю.
Видання, в яких друкуються наші викладачі
Наукова робота
Наукова робота кафедри здійснюється за темою: «Теорія і методика підготовки майбутніх фахівців мистецького та мистецько-педагогічного профілю в контексті соціокультурної парадигми». Вона спрямовується на обґрунтування методичних засобів підвищення конкурентоспроможності випускників факультету шляхом посилення методологічної грамотності й практичної спрямованості засвоюваного начального матеріалу; на формування навичок самостійної і творчої діяльності, відповідно до нагальних соціокультурних потреб суспільства; на сприяння соціокультурній адаптації іноземних студентів – як засадничої умови підвищення в них рівня готовності до фахової діяльності в різних освітніх середовищах.
Співробітники кафедри беруть участь у Міжнародних науково-практичних конференціях – в Італії, Німеччині, Словенії, Польщі, США, Фінляндії, Швеції, Угорщині, Японії тощо.
На кафедрі здійснюється керівництво пошуково-творчою, науково-дослідницькою діяльністю здобувачів: науково-творчий характер діяльності забезпечується загальною стратегією поєднання науково-дослідницького, пошуково-методичного та творчо-виконавського напрямів виконуваних дисертаційних праць. За останні 5 років аспірантами, підготовленими кандидатом педагогічних наук, професором Кьон Н. Г., було захищено 13 дисертаційних досліджень. Під науковим керівництвом кандидата педагогічних наук, доцентом Осадчою Т. В. 3 здобувача одержали документ про присудження наукового ступеня, під керівництвом кандидата педагогічних наук, старшого викладача Толстової Т. М. – 1 аспірант захистив дисертаційне дослідження.
Упровадження й апробація на кафедрі матеріалів дисертаційних досліджень, розроблених аспірантами-вокалістами сприяє підвищенню якості освітнього процесу. Це, зокрема, питання провадження інноваційних методів у вокально-освітній процес (Лю Цзя), формування готовності студентів до самостійної вокально-педагогічної діяльності (Толстова Н. М.), удосконалення музично-теоретичної підготовки майбутніх учителів музичного мистецтва (Демір Уткан Байкал), удосконалення артистизму співаків (Вам Чень), формування орфоепічної компетентності викладачів вокалу в роботі над творами іноземного походження (Лоу Яньхуа), формування пропедевтичної компетентності як способу упередження типових для викладачів-початківців педагогічних помилок (Ян Сяохан), методики організації музично-ансамблевого музикування школярів (Ван Чжун), формування в них навичок сольного співу (Чжу Цянь) тощо.
Викладачі публікують статті в періодичних наукових виданнях, що включені до переліку фахових видань України, зокрема категорії «А» (Ашихміна Н. В.), до наукометричних баз (Scopus та Web of Science) (Ашихміна Н. В., Кьон Н. Г., Толстова Н. М., Реброва Г. О.), міжнародних наукових журналах (Ашихміна Н. В., Кьон Н. Г., Усова А. А.).
Кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри Ашихміна Н. В., кандидат педагогічних наук, професор Кьон Н. Г. беруть участь в атестації наукових кадрів у якості офіційних опонентів та членів разових спеціалізованих вчених рад, а також в обговоренні актуальних наукових проблем на Міжнародних форумах і круглих столах.
Участь викладачів кафедри в роботі разових спеціалізованих вчених рад
Ашихміна Н. В. – учасник обговорення проблеми щодо визначення шляхів переходу від колаборації до критичного діалогу в освіті з головним редактором рецензованого журналу «Dialogic pedagogy» (Web of Science) Університету штату Делавeр (США) Євгенієм Матусовим та авторами опублікованих статей із Великої Британії, Канади, Індії, Китаю (16 червня 2020 р.)
Міжнародна діяльність
Кафедра активно розвиває міжнародні наукові та творчі контакти із знаними українськими та зарубіжними фахівцями, серед яких – Леся Дичко, композитор, народна артистка України, Надія Матвієнко – народна артистка України, Ігор Стороженко – соліст Мекленбургського театру м. Шверін (ФРГ), Олена Нòскова – ведучий коуч Національної опери Праги, професор Чеської Академії музичних мистецтв (кафедра Оперного співу і режисури).
Студенти і викладачі кафедри тісно співпрацюють з Інститутом Конфуція.
Щорічно кафедра проводить університетський конкурс на кращий інтернаціональний вокальний ансамбль.
Заняття й семінар проводить Ігор Стороженко (ФРГ)
Викладачі кафедри Гудзь О. А., Тимакова Ю. С., Кьон Н. Г. успішно здійснюють концертну діяльність в таких країнах, як Німеччина, Австрія, Польща, Португалія.
За останні 5 років на кафедрі реалізовано такі міжнародні проєкти:
- цикл семінарів і майстер-класів із солістом Оперного театру м. Шверін (ФРН), лауреатом Міжнародних конкурсів І. Стороженко за темою «Німецька вокальна школа і особливості роботи над німецьким репертуаром»;
- Workshop «Сценічна імпровізація» з актором і театральним педагогом Театру імпровізації „frai-wild.Berlin“ Йоргом Зандером (ФРН) – за сприяння Посольства Німеччини в Україні і Гьоте-інституту в Києві;
- виставка сучасного дизайну «Не так, як завжди» «Anders als immer» у співпраці з Гьоте-інститутом (ФРН);
- залучення експертів різних країн (Еквадор – Сермієнте Карлос Хименес; Швеція – Олена Леон, Німеччина – Марія Рьодель) до проведення лекцій з методики підготовки фахівців у галузі музичної освіти;
- Міжнародна благодійна програма «Одеса й Мюнхен танцюють» з експертом Каролою фон Гердер (Мюнхен, Німеччина);
Виставка сучасного дизайну «Anders als immer» – «Не так, як завжди»
Міжнародна благодійна програма«Одеса й Мюнхен танцюють»
Імпро-театр з Йоргом Цандером (ФРГ)
Організаційна робота
Організаційна робота кафедри передбачає два основних напрями: профорієнтаційна робота (проведення профорієнтаційних зустрічей з потенційними абітурієнтами, зокрема учнями старших класів закладів загальної середньої освіти, студентами закладів професійної освіти, з адміністрацією загальних та мистецьких освітніх закладів м. Одеси під час проходження здобувачами вищої освіти педагогічної та виробничої практик); виховна робота (здійснення кураторства, супроводу, наставництва, проведення виховних бесід з актуальних для здобувачів питань та інших дорадчих та інформаційних заходів); організаційно-творча робота (підготовка здобувачів до участі у чисельних творчих конкурсах і фестивалях, зокрема, таких значних міжнародних заходах як: Internet Music Competition (Сербія, м. Белград), Міжнародний хоровий фестиваль (Словаччина м. Намест), «International Youth Music Festival. I.», «Аruginit frunza din VII» (Молдова, м. Кишинів), Міжнародний конкурс хорового мистецтва імені Г. Музическу (Румунія, м. Яси) та інші).
Керівники концертно-лекторської та концертно-виконавської практик (Дубовий З. С., Гетманець Н. Ю.).
Концертні виступи викладачів кафедри закордоном (ст. викладачі: Гудзь О. А., Усова А. А. викл. Зіневич Р. В.):
Контакти
Місцезнаходження факультету музичної та хореографічної освіти Університету Ушинського: Україна, 65009, м. Одеса, вул. Пушкінська, 23
Поштова адреса: Україна, 65026, м. Одеса, вул. Старопортофранківська, 26.
Завідувачка кафедри - Ашихміна Наталія Віталіївна, кандидат педагогічних наук, доцент.
Телефон: +38(066) 591-06-23;
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.