Проєкт ОНП Психологія
ПРОЄКТ ОНП "ПСИХОЛОГІЯ" |
СТРАТЕГІЯ РОЗВИТКУ
кафедри загальної та диференціальної психології
Державного закладу «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського» до 2029 року.
Кафедра загальної та диференціальної психології бере свої витоки з кафедри психології, яку було створено у 1972 році, за ініціативою кандидата психологічних наук, доцента В.О.Котова як відокремлення від існуючої тоді кафедри педагогіки та психології ОДПУ ім. К.Д.Ушинського. У різні часи кафедрою завідували: доцент Л.М.Безотосна, доцент І.О.Мелехова. З 1988 року кафедру очолила О.П.Саннікова. З 1989 р., коли при кафедрі відкрилася аспірантура, в ній пройшли навчання понад 50 аспірантів та пошукачів.
На кафедрі діють дві освітні програми: другого (магістерського) рівня вищої освіти та третього (освітньо-наукового) рівня за спеціальністю 053 Психологія, також забезпечується підготовка з психології у межах інших освітніх програмах Університету Ушинського. Особливостями освітніх програм кафедри є їх спрямованість на підготовку висококваліфікованих фахівців, які володіють глибокими знаннями, а також загальними та спеціальними компетентностями у відповідній галузі, що реалізується їх практичним та ефективним застосуванням в напрямах роботи за обраною спеціальністю.
Науково-педагогічний потенціал кафедри наразі складають 13 штатних науково-педагогічних працівників, із них: 4 доктори наук, професори, 7 кандидатів наук, доцентів.
Науково-педагогічні працівники кафедри проводять активну викладацьку діяльність, проводять ґрунтовні наукові дослідження, є організаторами всеукраїнських та міжнародних науково-практичних конференцій, олімпіади серед студентів зі спеціальності «Психологія», готують рецензії та відгуки, надають експертні оцінки, приймають активну участь у роботі Спеціалізованих вчених рад з захисту дисертацій з психології тощо. Викладачі кафедри беруть активну участь у міжнародних стажуваннях та наукових конференціях, симпозіумах, круглих столах, проєктах.
Кафедра активно співпрацює зі стейкголдерами, іншими ЗВО, громадськими організаціями, підписуються договори про співпрацю, меморандуми. Значна увага приділяється виховній та профорієнтаційній роботі зі студентами та майбутніми абітурієнтами.
Місія, візія, стратегічна мета розвитку кафедри загальної та диференціальної психології корелює з місією, візією та стратегічною метою розвитку Державного закладу «Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського».
Місія кафедри загальної та диференціальної психології – підготовка висококваліфікованих, конкурентоздатних фахівців освітньої та інших сфер на основі дотримання принципів доброчесності, людиноцентризму, творення та передачі нового унікального знання.
Стратегічна мета кафедри загальної та диференціальної психології – продукувати нові ідеї, генерувати знання інноваційного характеру для формування висококваліфікованих, конкурентоздатних фахівців, які є патріотичними, відповідальними, свободолюбивими, національно свідомими особистостями з критичним і креативним мисленням, здатні діяти в умовах невизначеності для всебічної самореалізації та сталого розвитку суспільства.
Бачення (візія).
Кафедра загальної та диференціальної психології – це структурна складова Університету Ушинського з унікальною академічною спільнотою та особливим корпоративним духом, яка органічно поєднує науковий та освітній процеси, фундаментальність і фаховість змісту освіти; забезпечує єдність навчання, виховання і особистісного зростання; нерозривність освітнього процесу з потужною науково-дослідною та практичною діяльністю у галузі психології, враховуючи сучасні тенденції розвитку науки, суспільні виклики, зміни ринку праці, розвиток цифрових технологій, інтернаціоналізаційні та глобалізаційні процеси.
3.1. Організація освітнього процесу:
3.1.1. Підготовка до проходження та акредитація ОПП «Прикладна і практична психологія», ОНП «Психологія».
3.1.2. Оновлення робочих програм обов’язкових та вибіркових освітніх компонент за ОП, що забезпечуються кафедрою.
3.1.3. Оновлення навчально-методичного забезпечення обов’язкових та вибіркових освітніх компонент за ОП, що забезпечуються кафедрою.
3.1.4. Вчасне та у повному обсязі оприлюднення на веб сторінці кафедри та в репозитарії бібліотеки Університету Ушинського навчально-методичних матеріалів за ОП, що забезпечуються кафедрою.
3.1.5. Посилення роботи з впровадження в освітній процес новітніх інформаційно-комунікаційних технологій, у тому числі для індивідуалізації освітнього процесу (елементи дистанційного навчання, проведення інтернет-конференцій, підготовка тестових завдань тощо).
3.1.6. Удосконалення практичної підготовки здобувачів вищої освіти з метою забезпечення формування конкурентоспроможних фахівців шляхом перегляду та оновлення змісту практичної підготовки та розширення переліку баз практики, які пропонуються здобувачам для проходження.
3.1.7. Організація дієвої системи керівництва під час підготовки здобувачами курсових і магістерських робіт, ефективна підтримка самостійної роботи здобувачів, виконання ними індивідуальних навчально-дослідних завдань, самостійної підготовки до практичних занять тощо.
3.1.8. Залучення професіоналів психологів-практиків та дослідників до участі в освітньому процесі (бінарні заняття, гостьові лекції, тренінги, майстер-класи, круглі столи тощо).
3.1.9. Систематичне проведення заходів щодо популяризації культури доброчесності усіх учасників освітнього процесу.
3.2. Науково-дослідна робота:
3.2.1. Виконання досліджень за науковою кафедрою теми згідно плану.
3.2.2 Проведення дослідження за індивідуальною тематикою здобувачів різних рівнів вищої освіти згідно з планом наукових досліджень.
3.2.3. Організація, проведення та участь у всеукраїнських та міжнародних конференціях, симпозіумах, круглих столах, науково-методичних семінарах, а також участь у ідентичних заходах, які проводяться на базі інших наукових установ та освітніх закладів.
3.2.4. Публікації результатів досліджень у фахових психологічних виданнях України, міжнародних наукових журналах, монографіях, збірках тез доповідей на конференціях, отримання авторських свідоцтв на твір тощо.
3.2.5. Удосконалення організації роботи проблемних груп, наукових гуртків, надання допомоги здобувачам у підготовці наукових публікацій та робіт для участі у конкурсах наукових робіт, залучення їх до участі у конференціях, тренінгах, олімпіадах тощо.
3.3. Міжнародна діяльність та інтернаціоналізація освіти.
3.3.1. Розширення міжнародної співпраці через підписання та ефективну реалізацію договорів про співпрацю із зарубіжними університетами та науковими установами.
3.3.2. Активізація участі науково-педагогічних працівників та здобувачів кафедри у міжнародній проєктній діяльності, спільних наукових дослідженнях, стажуваннях тощо.
3.3.3. Налагодження академічної мобільності студентів та викладачів шляхом: організації короткострокової та довгострокової академічної мобільності, проходження підвищення кваліфікації у закладах вищої освіти інших країн.
3.3.4. Вивчення досвіду освітньої діяльності та наукового пошуку у зарубіжних університетах та установах дистанційно через доступ до ресурсів, який надається.
3.3.5. Опанування науково-педагогічними працівниками кафедри іноземною мовою, проведення викладання окремих модулів англійською мовою.
3.4. Розвиток кадрового потенціалу кафедри.
3.4.1 Забезпечення підвищення кваліфікації викладачів кафедри на базі Університету Ушинського та поза його межами.
3.4.2. Активізація роботи з проведення атестації науково-педагогічних працівників кафедри, захисту ними дисертаційних робіт, присвоєння вчених звань.
3.4.3. Залучення до викладацької діяльності на базі кафедри випускників аспірантури/докторантури Університету Ушинського.
3.4.4. Матеріальне/нематеріальне заохочення розвитку науково-педагогічних працівників, стимулювання їх здобутків.
3.5. Організаційна робота.
3.5.1. Активізувати профорієнтаційну роботу кафедри, яка спрямована на інформування потенційних абітурієнтів та громадськості про освітні програми, їх особливості, можливості подальшого працевлаштування, також проводити заходи з популяризації спеціальності 053 Психологія (реклама, зустрічі, день відкритих дверей та ін.).
3.5.2. Модернізація матеріально-технічної та інформаційно-комунікативної бази кафедри загальної та диференціальної психології.
3.5.3. Організація та проведення для здобувачів та науково-педагогічних працівників комплексу заходів, спрямованих на популяризацію культури академічної доброчесності та професійної етики, протидію проявам недоброчесності.
3.5.4. Організація та активізація роботи в соціальних мережах, проєкті психологічної підтримки Університету Ушинського, спільних заходах неформального характеру задля підвищення згуртованості навчальних колективів здобувачів, колективу кафедри, створення сприятливого психологічного клімату.
Наша пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Телефон кафедри: 705-46-71
Вiдбувся тренінг «Психологічна криза молоді в умовах довготривалої війни: виклики та рішення»
Вітаємо з успішним захистом дисертації аспіранта кафедри загальної та диференціальної психології!
Відбувся вебінар на тему «Психореабілітація військових та членів їх сімей: український досвід»
Тетяна УЛЬЯНОВА провела майстер-клас в Одеському національному морському університеті
Відбулася відкрита лекція «Виклики та місія практичної психології в умовах реформування освіти»
Відбулася гостьова лекція з травмотерапії
Гостьова лекція «Позитивна психотерапія та її місце у системі психотерапевтичного знання».
Відбулася звітна конференція з науково-педагогічної практики здобувачів ОНП Психологія
Круглий стіл «Академічна доброчесність і наукова етика у діяльності психолога».
Зустріч зі здобувачами вищої освіти за другим (магістерським) рівнем стосовно вибіркових дисциплін.
Участь у Міжрегіональному конкурсі студентських наукових робіт
Техніка Резилієнсу у рубриці «ЕМОЦІЙНИЙ SOS: методи і техніки психосоціальної підтримки»
Опитування «Соціальна відповідальність у закладах вищої освіти України»
Всеукраїнський фестиваль «Простір психолога» PRO PSY – 2023 – МАРАФОН СТІЙКОСТІ
Звітна конференція з навчальної (ознайомлювальної) практики 1 курсу заочне відділення
Звітна конференція присвячена переддипломної практики
Відбувся захід на тему «Ментальне здоров’я: що це таке і навіщо воно потрібно?»
Участь у тренінгу на тему «Етика професіонала-психолога»
Відбувся захід щодо знайомства з базою практики
Тренінг "Керування конфліктами в контексті психосоціальної підтримки"
Відбувся захід - знайомство з базою практики "Психея"
Екскурсія до кабінету психотерапевта
Консультації магістрам під час переддипломної практики
Вебінар "Як збільшити оригінальність роботи?"
Настановна конференція з переддипломної практики
Круглий стіл на тему «Запобігання порушень принципу доброчесності при підготовці магістрів»
Настановча конференція щодо виробничої практики магістрів 24.10.2022 по 18.11.2022р.
Зустріч представників ДСНС з працівниками ПНПУ імені К.Д.Ушинського
Науково-педагогічна практика здобувачів ОНП Психологія
В лютому -березні 2022 року підвищення кваліфікації працівниками кафедри
Успішний захист дисертації випускника аспірантури спеціальності 053 Психологія
28 січня 2022 року відбулась звітня конференція Асоціації політичних психологів України
Гостьова лекція для здобувачів ОНП «Психологія» в Університеті Ушинського
Організаційна робота на кафедрі здійснюється у таких напрямках:
1. Профорієнтаційна робота та довузівська підготовка молоді – викладачами кафедри проводяться профорієнтаційні зустрічі, презентації спеціальності «Психологія», бесіди зі старшокласниками та абітурієнтами, їх батьками, адміністрацією навчальних закладів м. Одеси; проводяться заходи із залучення осіб на післядипломну підготовку.
2. Організація та проведення:
- студентських науко-практичних конференцій “Індивідуально-психологічні якості особистості майбутніх психологів та їх динаміка у період професійної підготовки” (2010 р.); “Актуальні проблеми сучасної психології” (2011 – 2012 р.); “Психологія особистості: теорія, досвід, практика” (2013 р.); “Проблеми сучасної психології особистості” (2014 р.);
- щорічних Міжнародних наукових конференцій “Психологія особистості: теорія, досвід, практика” та “Проблема особистості у сучасній психології: теорія, методологія, практика” (2014);
- видання програм та матеріалів конференцій.
3. Участь в організації та проведенні студентських олімпіад –Всеукраїнська студентська олімпіада зі спеціальності «Психологія» (2010-2012 р.); Всеукраїнська студентська олімпіада з дисципліни «Психологія» (2013-2015 р.).
4. Робота в спеціалізованій раді Д41.053.03 із захисту дисертацій зі спеціальностей: 19.00.01 – загальна психологія, історія психології; 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія (професор О. П. Саннікова, в. о. професора А. В. Сергеєва, доцент О. Г. Бабчук).
5. Робота в науково-методичної раді інституту психології – викладачі кафедри беруть участь в роботі наукового семінару (голова – професор О. П. Саннікова, вчений секретар – доцент І. В. Бринза) з організації та проведення попередніх експертиз докторських та кандидатських дисертацій зі спеціальностей: 19.00.01 – загальна психологія, історія психології; 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія.
Кафедра загальної та диференціальної психології має достатньо високий науковий потенціал. Викладачі кафедри є фахівцями у сфері психології та висококваліфікованими педагогами. На кафедрі проводиться науково-дослідна робота, наукові дослідження здійснюються за темою: «Психологічні особливості життєдіяльності особистості в умовах соціально-психологічних трансформацій українського суспільства», яка розробляється з 2024 р.
Керує роботою доктор психологічних наук, професор Казанжи Марія Йосипівна. Наукова діяльність науково-педагогічних працівників кафедри загальної та диференціальної психології зорієнтована на вирішення нагальних проблем у сфері психології, в яких чітко простежується практико-зорієнтованість.
Викладачами та аспірантами кафедри розроблено значну кількість психодіагностичних інструментів, доведено їх надійність та валідність, що засвідчено свідоцтвами на реєстрацію авторського права на твір – це вкрай актуально в контексті розвитку української психодіагностики.
Сьогодні на кафедрі працюють: чотири доктори психологічних наук (серед них три професори і доцент), шість кандидатів психологічних наук із вченим званням доцента, кандидат юридичних наук, доктор філософії за спеціальністю 053 Психологія. Більше половини професорсько-викладацького складу кафедри має науково-педагогічний стаж, що перевищує 15 років.
Члени кафедри постійно приймають участь у міжнародних, всеукраїнських науково-практичних конференціях, конгресах, симпозіумах, круглих столах. Результати проведених досліджень відображені у значній кількості наукових праць, зокрема у монографіях (одноосібних та колективних), статтях та доповідях, опублікованих як в Україні, так і за кордоном.
На кафедрі проводиться кропітка робота з підготовки висококваліфікованих наукових кадрів – під керівництвом науково-педагогічних працівників кафедри здійснено низку захистів дисертаційних робіт на здобуття наукового ступеня кандидата, доктора психологічних наук, доктора філософії за спеціальністю 053 Психологія. Мова йде про дисертації: «Психологія становлення інтегральної ідентичності особистості», «Психологічні складові схильності особистості до самозмінювання»; «Індивідуально-психологічні прояви навіюваності як властивості особистості»; «Психологічні детермінанти почуття власної гідності»; «Особливості толерантності осіб з різними типами емоційності»; «Екзистенційні ресурси осіб, що переживають психологічну кризу»; «Психологічні особливості прокрастинації особистості: позитивні та негативні прояви і наслідки»; «Психологічні засади оптимізації материнського ставлення у матерів дітей з особливими потребами» та ін.
Підготовка фахівців вищої кваліфікації базується на діяльності спеціалізованої вченої ради Д 4105303 із захисту дисертації за спеціальностями 19.00.01 «Загальна психологія та історія психології» та 19.00.07 «Вікова та педагогічна психологія».
Результати науково-дослідної роботи впроваджуються у практику навчання та викладання у закладах вищої освіти, діяльності установ та організацій різних форм власності, можуть бути використані спеціалістами в галузі психології, для удосконалення фахової підготовки здобувачів різних рівнів вищої освіти, надання психологічної допомоги, планування та проведення наукових досліджень з психології.