27 червня завершилась чотиритижнева археологічна практика здобувачів освіти історико-філологічного факультету, які під керівництвом доктора історичних наук Ігоря Бруяка та асистента Владислава Водька працювали на розкопках в селі Орлівка Ренійської міської громади Ізмаїльського району.
Дослідження проводились на околицях Кам’яної гори – унікального геологічного утворення, де в римський період функціонувала прикордонна фортеця Римської імперії. Саме ця височина контролювала найвужчу частину Дунаю, де з давніх часів існувала переправа, яка була стратегічно важливою точкою регіону.
Дослідження Кам’яної гори почалися ще у 1960-ті роки. Тут були виявлені залишки римської фортеці, яка входила до системи прикордонної оборони Римської імперії. Сьогодні ж основна увага зосереджена на території передмістя, де археологи знаходять залишки давніх споруд та численні артефакти: римські печі, ями, побутові речі, прикраси, монети, кераміку – докази жвавих торговельних і культурних контактів місцевого населення з містами Середземномор'я та степовими районами Північного Причорномор’я. Особливо цінними є поховання, які допомагають відтворити уявлення про побут і вірування людей минулого.
Розкопки велись на південному заході городища. Робота археолога – це не лише щітки й пензлики, але й лопата, металошукач, терпіння і точність. Саме вправне володіння лопатою дозволяє обережно відкривати культурні шари, не пошкоджуючи артефакти. А металошукач допомагає не загубити серед ґрунту римські фібули, монети чи інші металеві знахідки.
Для здобувачів освіти ця практика стала важливим і незабутнім досвідом. Так, підйом о 5 ранку й робота під палючим сонцем – це непросто. Але в групі панувала дружня атмосфера, студенти з різних курсів підтримували один одного й разом долали труднощі. Цей досвід – не лише про археологію, а й про спільноту, випробування і самопізнання.
Студенти активно документували свою роботу у TikTok, ділячись враженнями та роздумами про побачене й пережите.
Ось деякі з відгуків учасників: «Немає нічого кращого, ніж натрапити на цікаву знахідку, коли ти по вуха в пилюці й поті, – це справжній азарт! Як риболовля, тільки з лопатою. Атмосфера наукової спільноти – розмови, обговорення, література про Орлівку, спілкування з викладачами й місцевими мешканцями – усе це захоплює. Наче сам торкаєшся історії!» Максим Лукинюк, 2 рік навчання
«Практика подарувала багато позитивних емоцій. Вперше взяла участь у справжніх розкопках і відчула себе частиною цього процесу. Особливо захоплювали моменти знахідок артефактів – кераміки, монет, кісток. Найбільші виклики – фізична втома та ранній підйом». Інна Тоткало, 2 рік навчання
У межах культурної програми практики ректор Університету Ушинського, проф. А. В. Красножон – провідний дослідник фортифікації Півдня України – провів екскурсію по старій частині Ізмаїла. Студенти відвідали мечеть XIV століття – найдавнішу споруду міста – та залишки земляних укріплень.
Окрема подяка за підтримку в організації практики прикордонним службам в Одеській області та командирам прикордонних загонів !
Також дякуємо за допомогу голові Ренійської міської ради Плєхову Ігорю Вікторовичу та секретарю Ренійської міської ради Єфименко Оксані Володимирівні!
Дякуємо всім за насичену та плідну працю! Бажаємо здобувачам освіти та їх наставникам гарного відпочинку після напруженої праці – і нових захопливих експедицій з не менш цікавими відкриттями!
Серед найцікавіших знахідок експедиції:
Римські монети імператорів Антоніна Пія, та Констанція ІІ
Римські фібули (застібки) так званого воїнського типу
Червонолаковий керамічний світильник
Уламок кам’яної булави пізнього бронзового віку
Два поховання – одне з яких ймовірно, черняхівської культури
Велика кількість кераміки різних періодів.