Поява натовпу можливо в місцях масового скупчення людей. Як правило, це відбувається на святах, концертах, гуляннях, у стадіонів після закінчення спортивних матчів.
Поки тисячі людей дотримуються встановлений порядок поведінки або рухаються рівномірно по відведених маршрутами, ситуація безпечна. Але у разі виникнення будь-то інциденту або перешкоди на шляху, натовп перетворюється на джерело підвищеної небезпеки для здоров'я і життя людини. Зупинити збуджених людей або керувати їхніми діями дуже важко. Іноді це практично неможливо.
На думку психологів, натовп - одне з найбільш небезпечних явищ міського життя. Що характерно, воно не враховує інтереси окремих людей, в тому числі збереження їхнього життя.
Велике скупчення народу знеособлює. Людина веде себе, як усі. І протистояти впливу натовпу складно. Парадокс у тому, що нормальні законослухняні люди в натовпі можуть вести себе агресивно і руйнівно, абсолютно не контролюючи свої дії і вчинки. Адже натовп породжує в людині відчуття безкарності. А це загрожує тим, що далеко не найкращі, приховані пороки людини вихлюпуються назовні, представляючи небезпеку для оточуючих.
Щоб уникнути можливих неприємностей, кожному необхідно знати
основні правила поведінки в місцях великого скупчення людей:
- Опинившись у місці проведення масового культурно-видовищного або спортивного заходу, не прагнете потрапити в найбільш щільне скупчення людей на обмеженому просторі. Пам'ятайте, ніяке видовище не компенсує можливі незручності, травми, здавлювання у натовпі.
- Якщо вам доведеться зіткнутися з тіснотою проходів у місці проведення масового видовища, порушенням правил пожежної безпеки та громадського порядку, правильна дія при цьому - залишити цей захід.
- Заздалегідь вивчіть шляхи можливої евакуації при відвідуванні місця передбачуваного скупчення людей. Це у ваших інтересах. При цьому не залишайте без уваги паркани, сходи, двори, вікна, запасні виходи і маршрути.