Південноукраїнський національний педагогічний університет
імені К. Д. Ушинського: історія та сучасність
Південноукраїнський національний педагогічний університет імені Костянтина Дмитровича Ушинського є одним із найстаріших навчальних закладів України та першим педагогічним у Північному Причорномор`ї.
Університет бере свої витоки з Педагогічного інституту, який був відкритий за Указом імператора Олександра Першого в місті Одесі 2 травня 1817 року як окремий структурний підрозділ при Рішельєвському ліцеї.
За свою 200-річну історію виш пройшов складний шлях неодноразових змін назв (Учительський інститут, Інститут народної освіти, Одеський державний педагогічний інститут імені К. Д. Ушинського, Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського, Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського), ліквідацій та відновлень.
До 1941 року інститут був одним з найбільших за кількістю студентів у місті. Проте в період Другої Світової війни навчальний заклад було евакуйовано. Кінцевим пунктом дислокації інституту стало місто Байрам-Алі Туркменської РСР, де він функціонував до 1944 року.
Півтори тисячі студентів і викладачів пішли на фронт, із них майже сімсот загинули в боях. Трьом захисникам — Василеві Мусіну, Володимиру Моргуненкові і Анатолію Коваленкові — було присвоєно звання Героїв.
За видатні заслуги в підготовці педагогічних кадрів у 1945 році Постановою Уряду України інституту було присвоєно ім’я видатного вченого-педагога – Костянтина Дмитровича Ушинського.
У 1970 році Одеський державний педагогічний інститут імені К. Д. Ушинського нагороджено Почесною грамотою Президії Верховної Ради України.
29 вересня 1994 року Постановою Кабінету Міністрів України на базі Одеського державного педагогічного інституту імені К. Д. Ушинського створено Південноукраїнський державний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського.
У 2007 році трудовий колектив університету нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України за вагомий внесок у розвиток освіти, підготовку висококваліфікованих спеціалістів, плідну наукову та педагогічну діяльність і трудові здобутки.
13 липня 2009 року Указом Президента України університету надано статус національного.
Золоті сторінки в історію України та університету вписали його знані педагоги-вчені, студенти та випускники, які зробили неоціненний внесок у розвиток освіти і науки на світовому рівні, а саме: двічі лауреат Державної премії, засновник нових напрямів у теорії фізики Ків А. Ю., лауреат Державної премії, засновник теоретико-методичних засад сучасної психологічної науки Рубінштейн С. Л., лауреат Державної премії академік Богуш А. М., основоположник експериментальної психології професор Ланге М. М. і засновники різних наукових шкіл, які отримали світове визнання — академіки Третьяков Д. К., Чебикін О. Я., Саннікова О. П., члени-кореспонденти Чеботарьов М. Г., Войтко В. І., Свіріденко Д. О., Мартинова Р. Ю., Скворцова С. О. тощо, засновник професійної педагогіки професор Хмелюк Р. І.; відомі діячі культури: поети — Бершадський В. А., Губерман А. Ш., Іванович В. І.; письменники — Олійник С. І., Кравченко Є. С., Луценко І. А.; народні художники — Лоза А. І., Злочевський П. А.; видатні спортсмени — олімпійські чемпіони Ніколаєва М., Мондзолевський Г., Лапинський Є., Михальчук В., Железняк Я., Петренко С., Олізаренко Н., Соколовська О., Авдєєнко Г., Мільчев М., Білоног Ю., Алексеєв Д., Демчук С., Чебан Ю., Ломаченко В. та інші, Герой праці Цвігун Г.; Герой України Литвак Б. Д., Народний учитель Палтишев М. М. і понад дві тисячі заслужених діячів науки, культури, відмінників народної освіти.
Сучасний університет є флагманом педагогічної освіти на півдні України, де успішно здійснюється підготовка студентів, аспірантів і докторантів за 47 спеціальностями і спеціалізаціями.
За роки існування в його стінах було підготовлено понад 100 000 фахівців для системи освіти нашої країни і 30 інших держав. З-поміж випускників та викладачів університету — міністри, депутати різних рівнів, мери міст, керівники великих установ, відомі вчені-педагоги, директори науково-дослідних інститутів, шкіл, ректори вищих навчальних закладів, тренери та майстри спорту, призери олімпіад, визнані діячі культури і мистецтва, які зробили неоціненний внесок у розвиток освіти і науки на світовому рівні.
В університеті функціонує 38 кафедр, які очолюють доктори наук і професори — визнані фахівці у своїх галузях. На кафедрах працюють близько п`ятисот викладачів і двадцяти зарубіжних фахівців.
Серед викладачів — дванадцять академіків, сімдесят професорів, докторів наук; вісімнадцятеро мають почесні звання «Заслужений діяч науки і техніки України», «Заслужений працівник освіти України», «Заслужений працівник культури», «Заслужений художник України», «Заслужений тренер України», а також лауреатів державних премій. Багатьох учених університету відзначено міжнародними нагородами, обрано дійсними членами національних і міжнародних академій, товариств, асоціацій.
Найбільш вагомі наукові дослідження в університеті було виконано в межах сімнадцятьох наукових шкіл, визнаних на міжнародному рівні.
За результатами досліджень в університеті щорічно виходять друком понад 2000 наукових праць у вітчизняних та зарубіжних виданнях. Численні монографії публікуються різними мовами і в співпраці з ученими США, Ізраїлю, Китаю, Великобританії, Литви та інших країн світу.
За сприяння університету щорічно проводяться більше ніж тридцять міжнародних і всеукраїнських наукових конференцій. Університет Ушинського є засновником наукових журналів з філософії, політології, соціології, психології, педагогіки, філології та інших.
В університеті функціонують 7 спеціалізованих учених рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій за дванадцятьма спеціальностями. В аспірантурі та докторантурі, а також за індивідуальними науковими програмами, навчаються 300 з України та п`ятнадцятьох країн світу.
Майже 3000 студентів залучаються до наукової роботи, за результатами якої щорічно публікуються до тисячі статей. Учасники освітнього процесу стають призерами майже 70 конкурсів, змагань, різноманітних олімпіад національного і міжнародного рівнів.
За показниками бази даних SСОPUS університет посідає перше місце серед педагогічних вишів України.
Університет здійснює співробітництво з вісімдесятьма освітніми і науковими установами різних країн.
В університеті працює Міжнародний дистанційний центр; реалізуються понад сорок різних міжнародних проектів; функціонують освітні науково-інформаційні та культурні центри Держави Ізраїль, США, Литви, Китаю, Кореї. Університет є координатором проектних досліджень за міжнародними програмами Темпус, Вишеградського фонду, Фонду «Україна-Норвегія» та інших.
Університет постійно розвивається. За останні роки істотно збільшилася кількість спеціальностей і спеціалізацій у підготовці студентів, аспірантів, докторантів. Для забезпечення освітнього процесу і здійснення наукової роботи університет має розгалужену систему матеріальної бази. Було введено в експлуатацію сучасну наукову бібліотеку.
В університеті створені необхідні умови для художньої, творчої та спортивної діяльності студентів, які мають змогу займатися в сорока секціях та гуртках за інтересами.
Вагомі спортивні досягнення студентів та випускників університету різних років — це 25 чемпіонів Олімпійських ігор, 83 чемпіонів та призерів першостей світу та Європи, 28 заслужених тренерів і майстрів спорту України.
Творчі колективи художньої самодіяльності беруть участь у багатьох престижних конкурсах і фестивалях в Україні, Польщі, Чехії, Китаї, США та інших країнах світу, де щорічно посідають призові місця.
Наразі університет за різними рейтингами входить до числа лідерів серед педагогічних і гуманітарних університетів, відзначений високими нагородами: Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України тощо.